Od září 2023 pečujeme o rozsáhlou archivní sbírku Stanislava Burachoviče, kterou nám bezplatně svěřila jeho rodina. Začali jsme hned s jejím pořádáním, inventarizací a přípravou ke zpřístupnění badatelům i veřejnosti. Nějaký čas to bude trvat, ale už teď se chceme dělit o vybrané poklady a inspirace.
První téma bude prozaické. Půjde o peníze. Císařské lázně lákaly v době svého vzniku hlavně bohatou klientelu. Za meziválečného Československa byly již dostupnější, ale pořád docela drahé. Kolik vlastně místní koupele stály? A kdo si je mohl dovolit?
V roce 1895, kdy byly Císařské lázně otevřeny, si je mohl dopřát opravdu jen bohatý zákazník. Koupel v knížecí koupelně stála 8 zlatých, což odpovídá v přepočtu podle kupní síly dnešním 3350 českým korunám. Permanentka na dvacet návštěv v Ústavu pro léčebnou mechaniku, tedy dobového fitness centra v Zanderově sále, vyšla v roce 1900 na 50 rakouských korun. V přepočtu na dnešní české koruny cca 10 500 Kč.
O situaci v meziválečné éře nás informuje leták „Sazba v městských lázních karlovarských“. Nejdražší koupel v Císařských lázních tehdy stála 80 Kč. Odehrávala se v knížecí koupelně a klienti si mohli vybrat mezi vřídelní, rašelinnou nebo uhličitou koupelí. V běžné koupelně stála rašelinná koupel 48 korun. Naopak nejlevnější byla vřídelní koupel brzy ráno, nebo odpoledne: 18 Kč.
Bylo to hodně, nebo málo? Ze statistik víme, že průměrná mzda v Československu v roce 1930 dosahovala 789 Kč a například litr mléka stál 1,95 Kč. Jedna luxusní koupel v Císařských lázních tak odpovídala 41 litrům mléka. Při přepočtu na současné ceny (mléko za cca 25 Kč) by nás tak „dnešní“ knížecí koupelna přišla na 1025 Kč a běžná rašelinná koupel v Císařských lázních na 615 Kč. To už nejsme daleko od cen, které platí v jiných karlovarských lázeňských domech za rašelinné koupele dnes.
Skládaný leták „Sazba v městských lázních karlovarských“, cca 1925, Sbírka Stanislava Burachoviče