Historie
Císařské lázně v Karlových Varech jsou největším, architektonicky a umělecky nejbohatěji vybaveným lázeňským domem Karlových Varů a snad i celé ČR. O jeho výstavbě městská rada rozhodla 27. dubna 1893. Vypracování projektu bylo zadáno osvědčeným vídeňským architektům Fellnerovi a Helmerovi, kteří u Vřídla postavili na 20 staveb. Nový objekt honosných lázní byl postaven na místě starého pivovaru, jehož demolice proběhla roku 1892.
1893
Karlovarská městská rada rozhodla o výstavbě Císařských lázní
Budova Císařských lázní byla vystavěna z podnětu karlovarských lékařů a na náklady města Karlovy Vary. Stavba byla zadána slavné architektonické kanceláři Fellner a Helmer a ve své době šlo o nejmodernější lázeňský dům světa.
1895
Slavnostní otevření budovy
Slavnostní otevření proběhlo 5. května 1895 za velkého zájmu světového tisku a široké veřejnosti. Lázeňská budova nabízela více než sto koupelen, ale hlavně unikátní systém zpracování a dopravy slatiny pro přípravu koupelí. Za jeden den lázně obsloužily bezmála dva tisíce osob.
1904
Císařské lázně navštívil císař František Josef I.
Císařské lázně dostaly své jméno po rakouském císaři a českém králi Františku Josefovi I. Panovník navštívil „své“ lázně jen jednou, během návštěvy Karlových Varů v srpnu 1904. Budovu si prohlédl, ale v lázních a v koupelně, které nesou jeho jméno, se nikdy nekoupal.
1922
Přejmenování Císařských lázní na Lázně I
Po vzniku Československa bylo zákonem zakázáno připomínat habsburské panovníky a monarchii. V této době se proto z Císařských lázní staly Lázně I.
1949
Lázně jsou upraveny na celoroční provoz
Až do konce druhé světové války fungovala budova lázní jen během lázeňské sezony – tedy od května do září. Na přelomu 40. a 50. let proto proběhla velká přestavba budovy, která umožnila celoroční provoz. Bohužel během této úpravy došlo k prvním velkým ztrátám na původním vybavení i technologiích.
1958
Budova se stává kulturní památkou
Z rozhodnutí ministerstva kultury se budova lázní stala součástí seznamu kulturních památek. Budově to ale příliš nepomohlo a její chátrání pomalu pokračovalo.
1988
Ukončení lázeňského provozu a postupná devastace
S rostoucími náklady na údržbu přišlo rozhodnutí o ukončení lázeňského provozu a od konce 80. let byla budova využívána jako kasino. Následně byla již jen příležitostně využívána pro různé společenské a kulturní akce a postupně chátrala.
2010
Prohlášení národní kulturní památkou
Z rozhodnutí vlády byla budova Císařských lázní prohlášena za národní kulturní památku – byla tak zařazena na stejnou úroveň jako Pražský hrad, zámek Kynžvart, nebo hrad a zámek v Bečově.
2019
Zahájení celkové obnovy lázní
Vlastník stavby, Karlovarský kraj, zahájil celkovou rekonstrukci Císařských lázní. Během téměř čtyřleté obnovy byla budově vrácena její historická podoba a do lázní se opět vrátil život.
2023
Lázně se znovu otevřely pro veřejnost
Přijďte se podívat sami!