Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Film a hudbu, dva spřízněné umělecké obory, přináší každý rok na podzim do Karlových Varů akce Variace. Spojení dvou významných kulturních institucí, Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie, nabízí během dvou dnů unikátní kulturní program a oživení města Karlovy Vary.

Koncert, během kterého zazní díla Haydna, Mozarta i Beethovena, lze bez nadsázky označit jako oslavu klasicismu. Hrát bude Česká filharmonie pod vedením dirigenta Tomáše Netopila a vystoupí i sopranistka Kateřina Kněžíková a tenor Petr Nekoranec.

Účinkující

Vedle opery se stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale převážně v zahraničí. Stěžejním repertoárem jsou díla Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů či Leoše Janáčka a písňová literatura. Je laureátkou řady pěveckých soutěží, ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Martinů opery Julietta aneb Snář na prknech Národního divadla moravskoslezského. Publiku se představila také na řadě festivalů u nás i v zahraničí. V roce 2021 s úspěchem ztvárnila hlavní roli Káti Kabanové ve stejnojmenné Janáčkově opeře na prestižním festivalu Glyndebourne.
V letech 2018–2020 byl sólistou Státní opery Stuttgart a od sezony 2021/2022 je sólistou Opery Národního divadla v Praze, kde zpívá role Almavivy (Lazebník sevillský), Tamina (Kouzelná flétna), Ferranda (Così fan tutte), Romea (Romeo a Julie), Dona Ottavia (Don Giovanni) a Peppa (Komedianti). V září 2024 přidá roli Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky. V letech 2016–2018 byl frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného projektu přijat. Pravidelně spolupracuje s renomovaným britským skladatelem Iainem Bellem, s předními českými i zahraničními orchestry a také s významnými dirigenty.
Na jaře 2018 s ní absolvoval dlouhé turné po Velké Británii a týž rok s ní provedl Mou vlast na zahajovacím koncertě mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Mezi významné spolupráce na operních pódiích patří například jeho účinkování v Saské státní opeře v Drážďanech, ve Vídeňské státní opeře či v Nizozemské opeře. Na koncertním pódiu se mimo jiné postavil do čela Orchestru curyšské Tonhalle a spolupracoval s Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Filharmonickým orchestrem Nizozemského rozhlasu a Orchestra Sinfonica della Rai.

Program

Koncert, během kterého zazní díla Haydna, Mozarta i Beethovena, lze bez nadsázky označit jako oslavu klasicismu. Joseph Haydn (1732–1809) nebyl prvním ani posledním skladatelem, jenž zhudebnil slavný příběh o Orfeovi a Eurydice. Před ním se tématu chopil například Claudio Monteverdi, po něm třeba Jacques Offenbach. Výběr operních árií Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791) ilustruje autorovu cestu k absolutnímu kompozičnímu mistrovství. Zatímco komická opera La finta giardiniera (Zahradnice z lásky) je dílo osmnáctiletého mladíka, Cosi fan tutte i Don Giovanni jsou absolutním vrcholem svého žánru a vyústěním mimořádně plodné spolupráce mezi slavným skladatelem a jeho dvorním libretistou Lorenzem da Ponte. Pátou symfonii Ludwiga van Beethovena (1770–1827) netřeba dlouze představovat. Leitmotivem takzvané Osudové je idea zápasu duševních sil s metafyzicky chápaným osudem plným životních krizí a bolesti. Výsledkem tohoto klání je nalezení vnitřní harmonie a klidu.

  • JOSEPH HAYDN: L’ANIMA DEL FILOSOFO, OSSIA ORFEO ED EURIDICE, PŘEDEHRA K OPEŘE, HOB. XXVIII/13
  • WOLFGANG AMADEUS MOZART: ÁRIE Z OPER COSÌ FAN TUTTE, K 558, DON GIOVANNI, K 527 A LA FINTA GIARDINIERA, K 196
  • LUDWIG VAN BEETHOVEN: SYMFONIE Č. 5 C MOLL, OP. 67

 

ÚČINKUJÍ:
KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ – SOPRÁN
PETR NEKORANEC – TENOR
ČESKÁ FILHARMONIE
DIRIGENT:
TOMÁŠ NETOPIL

Česká filharmonie hraje Haydna, Mozarta a Beethovena
Datum
24-11-2023
Čas
19:00