Film a hudbu, dva spřízněné umělecké obory, přináší každý rok na podzim do Karlových Varů akce Variace. Spojení dvou významných kulturních institucí, Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie, nabízí během dvou dnů unikátní kulturní program a oživení města Karlovy Vary.
Koncert, během kterého zazní díla Haydna, Mozarta i Beethovena, lze bez nadsázky označit jako oslavu klasicismu. Hrát bude Česká filharmonie pod vedením dirigenta Tomáše Netopila a vystoupí i sopranistka Kateřina Kněžíková a tenor Petr Nekoranec.
Účinkující
Program
Koncert, během kterého zazní díla Haydna, Mozarta i Beethovena, lze bez nadsázky označit jako oslavu klasicismu. Joseph Haydn (1732–1809) nebyl prvním ani posledním skladatelem, jenž zhudebnil slavný příběh o Orfeovi a Eurydice. Před ním se tématu chopil například Claudio Monteverdi, po něm třeba Jacques Offenbach. Výběr operních árií Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791) ilustruje autorovu cestu k absolutnímu kompozičnímu mistrovství. Zatímco komická opera La finta giardiniera (Zahradnice z lásky) je dílo osmnáctiletého mladíka, Cosi fan tutte i Don Giovanni jsou absolutním vrcholem svého žánru a vyústěním mimořádně plodné spolupráce mezi slavným skladatelem a jeho dvorním libretistou Lorenzem da Ponte. Pátou symfonii Ludwiga van Beethovena (1770–1827) netřeba dlouze představovat. Leitmotivem takzvané Osudové je idea zápasu duševních sil s metafyzicky chápaným osudem plným životních krizí a bolesti. Výsledkem tohoto klání je nalezení vnitřní harmonie a klidu.
- JOSEPH HAYDN: L’ANIMA DEL FILOSOFO, OSSIA ORFEO ED EURIDICE, PŘEDEHRA K OPEŘE, HOB. XXVIII/13
- WOLFGANG AMADEUS MOZART: ÁRIE Z OPER COSÌ FAN TUTTE, K 558, DON GIOVANNI, K 527 A LA FINTA GIARDINIERA, K 196
- LUDWIG VAN BEETHOVEN: SYMFONIE Č. 5 C MOLL, OP. 67
ÚČINKUJÍ:
KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ – SOPRÁN
PETR NEKORANEC – TENOR
ČESKÁ FILHARMONIE
DIRIGENT:
TOMÁŠ NETOPIL