K lázním patří dlouhá chvíle, kterou je třeba si zkrátit – čtením novin a knih, psaním dopisů a pohledů, nebo třeba malováním. K tomu všemu nabízel řešení Dobroslav Krejza a jeho krámek v přízemí Vojenského lázeňského ústavu, který hrdě nesl název „První české Knihkupectví-Papírnictví“.
Krejza (na snímku vpravo) přišel do Karlových Varů jako dvacetiletý mladík v roce 1894 a začínal jako pracovník tiskárny. Jeho životní dráhu zásadně ovlivnila Slovanská beseda, budova a instituce otevřená roku 1903 jako středisko karlovarské české menšiny. Začal zde hrát ochotnické divadlo a později už jako podnikatel české ochotníky usilovně podporoval.
Jeho knihkupectví a papírnictví v centru Karlových Varů se k české identitě hrdě hlásilo. V nabídce ale samozřejmě mělo i německé noviny, a především mezinárodní tisk, od francouzského Le Figaro přes polský Głos Narodu až po švédský Svenska Dagbladet a celou řadu dalších.
Během války byl Krejza delší dobu vězněn nacisty, protože byl odhalen jako předválečná spojka československé armády. Z Karlových Varů vysílal v době Mnichova zprávy do Prahy o situaci v českém pohraničí. Válku naštěstí přežil a po ní byl v Karlových Varech uznávanou osobností. Zemřel ve věku 89 let 22. listopadu 1963.
Zdroj: Císařské lázně, Sbírka Stanislava Burachoviče, fotografie Prvního českého Knihkupectví-Papírnictví v Karlových Varech Dobroslavy Krejzy