S prvním únorem začíná tradiční akce, během níž se mnozí dobrovolně zavazují, že nebudou pít alkohol – alespoň 28 dní v roce (letos 29). Nejen „suchý únor“, ale rovnou celý „suchý rok“ by nebyl problém pro skupinu nadšenců z Nejdku. Myslíme ovšem Nejdek předválečný, o současné situaci nemáme zprávy.
Ve Sbírce Stanislava Burachoviče jsme narazili na legitimaci nejdecké organizace „Dělnického abstinentského svazu“. Byla vystavena v roce 1926 na jméno tehdy jen šestnáctiletého malíře pokojů Wilhelma Wintersteina (podle matriky se narodil 25. ledna 1910 v Nejdku čp. 359 do rodiny pracovníka nejdeckých železáren). Co mladého Wilhelma ke vstupu vedlo, už asi nezjistíme. Víme o jeho abstinování jen to, že od července 1926 do konce roku 1930 pravidelně platil za členské známky.
Každopádně abstinentské svazy nejrůznějších druhů byly v této době obvyklé. Na přelomu 19. a 20. století vznikaly po celé Evropě. Důvodem byl alkoholismus jako vážný zdravotní a sociální problém. Případy mužů propíjejících rodinné finance a páchajících domácí násilí v opilosti jsou podchycené nejen v beletrii, ale taky ve statistikách.
Pro dělnické a sociálnědemokratické hnutí byl boj proti alkoholismu navíc i způsobem, jak zlepšit organizaci dělnictva. V roce 1905 vzniká ve Vídni Dělnický abstinentský svaz (Arbeiter-Abstinentenbund), který propojuje dosavadní spolky podobného zaměření po celém Rakousku.
Mezi německy mluvícími dělníky v českých zemích zůstal aktivní i po roce 1918 pod názvem Dělnický abstinentský svaz v Československé republice. Sídlo měl v Teplicích-Šanově a jednu z poboček právě v Nejdku.
Jakkoli dnes zní některé požadavky abstinentského hnutí úsměvně, je dobré vědět, že bojovalo s docela zásadním problémem. Například teprve v roce 1922 byl v Československu schválen zákon, který zakazoval nalévat alkohol dětem a mladistvým – pít se tehdy nově mohlo až od 16 let…
V galerii najdete ukázku Členská legitimace „Arbeiter-Abstinentenbund in der Tschechoslowakischen Republik“ (Dělnický abstinentský svaz v Československé republice), Císařské lázně, Sbírka Stanislava Burachoviče
Ze stanov Dělnického abstinentského spolku:
„Osvěty má býti dosaženo především:
– osobní abstinencí členů, kteří úplně odmítají jakékoli požívání alkoholu (piva, vína, pálenky, ovocných vín a moštů)
– organizováním nealkoholických sešlostí, slavností a divadelních představení a zřizováním nealkoholických pohostinství (…)“